Nie bądź obojętny, uratuj życie drugiemu człowiekowi! + KUPON RABATOWY DO SKLEPU ASTRATEX
Na wstępie chciałabym wam podziękować za waszą obecność oraz komentarze, które motywują mnie do dalszego działania. Tematyką dzisiejszego posta będzie pierwsza pomoc, czyli proste, natychmiastowe czynności ratownicze wykonane przez świadków lub uczestników wypadku, które mogą uratować życie osoby poszkodowanej w wypadku, czyli nagłym zdarzeniu, które możemy opanować przy pomocy posiadanych sił i środków.

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest w życiu bardzo ważna. Przyczyn zagrożenia zdrowia i życia może być niezliczenie wiele, np. nagła choroba, zatrucie, zawał itd. Często niezbędna okazuje się wiedza na temat pierwszej pomocy.

Etapy udzielania pierwszej pomocy

Najpierw należy wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112, bądź 999.


Pierwszym etapem jest organizacja miejsca wypadku, tzn. dostęp do osoby poszkodowanej, zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz osobie poszkodowanej, wezwanie pomocy oraz próba nawiązania kontaktu z poszkodowanym.
Kiedy już to zrobimy, przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest sprawdzenie czynności życiowych: świadomości, oddechu oraz skóry. Jeżeli poszkodowany oddycha, lecz jest nieprzytomny, należy wówczas go ułożyć w pozycji bezpiecznej, co udrożni drogi oddechowe osoby poszkodowanej.

źródło: www.eszkola-wielkopolska.pl
Jeśli poszkodowany nie oddycha, przechodzimy do etapu 3, czyli wykonania czynności ratujących życie: wentylacja zastępcza, uciskanie klatki piersiowej, tamowanie krwotoków, działalność przeciwwstrząsowa.
W następnej kolejności wykonujemy czynności odroczone, jakimi są opatrzenie obrażen oraz unieruchomienie złamań.
Bardzo ważne jest również wsparcie psychiczne poszkodowanego - opieka nad poszkodowanym do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Po przyjeździe służb ratunkowych, składamy meldunek lekarzowi bądź ratownikowi - informujemy o stanie poszkodowanego: jakie czynności zabezpieczające wykonaliśmy oraz jakie informacje uzyskaliśmy od poszkodowanego (na co choruje, jakie leki zażywa, czy jest na coś uczulony).

Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa (RKO)

RKO to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie.


żródło: ibikekrakow.com

Kodeks karny


Pierwsza pomoc może uratować życie, pamiętaj!...................................................................................................................................................................
Fanpage: Maylinesia (kliknij, aby zobaczyć)
Twitter: @Maylinesia
...................................................................................................................................................................


Zapraszam do wyrażania własnych opinii.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK ZGUBIĆ KILOGRAMY, czyli racjonalne odchudzanie

Cieszmy się tym, co posiadamy

"7 nawyków skutecznego nastolatka" pióra Seana Covey'a